Moderátoři: Akir, smith, ikanek, regula_jan, Pavel_III

Tak svůj malý laický exkurs zakončím sériemi královny Elisabeth II, 1952-1958.
Že jsem se začal hrabat v Anglii, za to může právě Elisabeta, protože v loni o prázdninách jsem začal loupat skart, který jsem dostal. Strašně moc právě těchto známek. Původně jsem to chtěl jenom trochu projít a doplnit si mezery v albech co mám, ale výsledek mne příliš neuspokojil. Jedno z albumu, které mám je zasklené DAVO, jsou to pěkná alba s emblémem, ale na serie barev, či WZ zde není prostor. A způsob, který jsem puvodně volil u těchto serií byl zařadit kopfstehend a liegend pod čistou normální známku. Výsledek, že člověk pak netuší, co je vespod.
Viz foto:
Jinak tyto hlavní 3 serie, lišící se wz 20,21,22, je k rozpoznání vteřinová záležitost. Tento pojem si pamatuji zpětně z vš, kde profesor trestního práva s oblibou říkal, pánové, u mě je zkouška bez trápení. Vteřinová záležitost. Bud umíte a stačí vám pár slov, nebo letíte. A opravdu to tak dělal. Snad s vyjímkou mé osoby, protože jsem byl stejně starý a povídali jsme si dost dlouho místo o právu o lovu štik ve Finsku. Ale zpět k filatelii.
Poslední dny jsem dotřidoval ty zásoby odlepené prázdninách. Vždy jsem si dal na stul hromádku, aby to nepadalo na zem a rozhazoval do 3 skupin.
WZ 20,21 je většinou vidět. Co nebylo vidět byl většinou wz 23, nebo špatně čitelné předchozí.
Následně jsem vzal právní serii, pak druhou a propátrával lépe zdali je nějaká odruda, na něco byl třeba benzín. No a třetí serie, tam jen vzácně je vidět postavení korunky , takže vesměs benzínek. Při tom jsem ještě dával stranou známky s černými pruhy na zadní straně, to je Naphthadag Aufdruck.
Po takto již do jednotlivých druhů známek v každé serii jsem nakonec začal zařazovat do zásobníku a při této konečné ještě po seřazených 5-7 známkách kontroloval a vyřazoval Phospor-aufdruck.
Pro moji potřebu a současnou trpělivost to takto postačuje a myslím každému s malou praxí v anglických známkách. Kdo by chtěl víc, může ještě začít pátrat po DV a poslední serie je specielně rozdělená na fosforový potisk přední strany / viz foto/.
Pár obrázků.
Takto jsou vylepeny známky v předtištěném albu:
a takto má každá serie pak další, většinou dva listy speciálky:
Co se v mládí nenaučíš, to můžeš ve stáří najít.

Ještě doplním, je spousta známek královny Elisabeth v rámci kolonií. Také jsou serie známek královny v této době pro každou regionální oblast, tedy Mann, Wales, Guersney, Jersey..
Ale těch je pár a nejsou v nich tak rozsáhlé varianty.
Co se v mládí nenaučíš, to můžeš ve stáří najít.

U známek Británie si člověk prochází určitými vnitřními pohledy. Například na skutečnost, že od určité doby je co známka, to malá ikona královny. Já sám jsem po stupem času na to koukal pozitivně, časem negativně. Trochu jsem maloval, i nějaká výstava, proto jsem byl spíše skeptický.
Ale jak člověk víc a víc tu destinaci "dělá" , poznává, tak si ji sžívá.
Nyní mám pocit, že řada známek, nad kterými jsem ohrnoval nos, se mi dnes výtvarně líbí a říkám si, no to se povedlo.. Na jednu stranu mi to křičí takovým nevkusem, na druhou stranu se mi lo tíbí.
Co se v mládí nenaučíš, to můžeš ve stáří najít.

No když jsme u pajduláka sněhuláka, v tomto období začíná rozvoj tiskařských technik a zejména fosforu. U prvních edic jsou známky s fosforovým proužkem velmi cenné, pak to pomine. Na vyjímky.
Fosforové proužky jsou vesměs poměrně dobře vidět.
Ovšem v řadě případů prostě nejsou vidět :
K determinaci pak je nutné UV. Ovšem běžné lampy mají střední rozsah, tedy 356 Nm, ale na tyto potřebujete krátkovlné UV 245Nm . Nechtěl jsem kupovat jen kvuli tomuto drahé zařízení, tak jsem si z alibaby objednal jen zářivku za 1usd včetně dopravy.
V některých albech jsou pro tyto známky zvláštní listy :
Já jsem si ve svém systému prostě vytiskl stejnou stránku 2x a je to:
Co se v mládí nenaučíš, to můžeš ve stáří najít.

U zakládání sbírky pomocí eurofolií a eurodesek se nemusíte bát jakékoli formy, či obsahu. Je to jen na Vás. U Británie je od 70 let v každém fdc hezký popis serií, takže k jednomu listu čistých, jednomu ražených je hezké přidat i další listy FDC i s těmito popisy. Angličtí bobíci, ...
Co se v mládí nenaučíš, to můžeš ve stáří najít.

Tak jak vám dnes píší vaši známí, děti, vnoučata z výletů, táborů ? Asi nic moc. Ještě tak emailová zprávička, nebo kritické "Když nemáš wačap, to je těžké".
Jeden ukázkový obsažný pohled z Angie do Prahy, ani deset stránek na text nestačilo.
ani na fotku to nevlezlo
Pro mistra Holmese, nebo námořní vyšetřovací službu i vzorná daktylka na okraji.
Co se v mládí nenaučíš, to můžeš ve stáří najít.

Jakpak se asi bude Royal mail v českých rukách dařit. Mám v ruce fdc z roku 1985, ten rok jsem si z ušetřených peněz koupil jawu 350 z druhé ruky pro cesty do práce. Výročí 350 let Royal mail..
31.července 1635 umožnil král Charles I přepravu pošty i pro soukromé účely.
Letos to bude už 390 výročí a za deset let 400 let britské pošty.
Co se v mládí nenaučíš, to můžeš ve stáří najít.

Tak opravdu žádný fanda,,, ne ?
To se divím.
Známek, které jsou v podvědomí lidí je mnoho. Mauritius, Merkury, Hradčany.... Opradu mnoho. Ale známka, která vytvořila zcela jedinečnou a samostatnou skupinu filatelistického oboru bádání je zcela určitě jenom jedna.
Navrhl ji Arnold Machin a skládá se pouze z vyřezávaného profilu královny Alžběty II. Byla uvedena 5.června 1967 a nahradila předchozí serii portertu známou jako Wilding.
Od té doby je známka prakticky ve stejné podobě s obměnami barev, tisků papíru pryže... vydávána neuvěřitelných 55 let. Poslední vydání bylo 4.dubna 2022 krátce před smrtí královny.
Existuje přes 5000 druhů. I zkušený filatelista se musí otřást před katalogovým označením,
například 561 ya be vw a II.
To je síla.
V každém případě si serie Machin zaslouží u sběratelů Great Britain samostatné místo a trochu času nad bádáním a hledání forem či odchylek.
Co se v mládí nenaučíš, to můžeš ve stáří najít.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.